Birçok hastalık yüzünden insanlar oturup kalkmakta zorluk çekmektedir. Romatoid artrit bu hastalıklar içinde en yaygın olanıdır. Romatoid artrit hastalığının genelde yaşlı hastalarda olduğu düşünülse de, genç ve orta yaşlı hastalarda da çok sık görülmektedir.

Romatoid artrit ve birçok diğer romatizmal hastalıklar, eklemlerde iltihaplanma, ağrı, hareket kısıtlanmasına sebep olmaktadır. Romatoid artrit ve osteoporozda genelde sabah uyanıldığında ağrı olmaktadır, bunun sebebi, ağrı uzun süre hareketsiz kalıp daha sonra hareket edilmeye başlandığında çoğalmasıdır. Uzun süre oturulduğunda, örnek olarak uzun süreler hareketsiz televizyon seyredilip yeniden ayağa kalkıldığında da ağrı şiddetlenmektedir. Bu sebeple genelde bu hastalar, ayağa kalkmakta zorluk çekmektedirler. Bu gibi durumlarda evdeki insanlar kolundan tutarak ayağa kalkmasına yardım etmektedirler. Buda hem hastaların hem de yardım eden kişilerin hayatını zorlaştırmaktadır. Ayrıca kolundan tutup hastaların kalkmasına yardım ederken, çok hızlı veya uygunsuz bir biçimde kalkmalarda meydana gelebilmektedir.

liftli hasta koltuğu

Eurostrong hasta koltukları romatizmal hastalıkları olan insanlar için hayatlarını çok kolaylaştıran, mükemmel bir koltuktur. Ayağa kalkmak isteyen hasta, tek bir düğmeye bastığında, yavaş bir biçimde ayağa kaldırmaya başlar, herhangi bir yerinde düğmeden elini çektiğinde, kaldırma durur, basılınca tekrar devam eder. Böylece hastalar çok güvenli ve istediği hızda ayağa kalkabilmektedir.

 

Ayağa kalkmak için hiç kimseden yardım almadığından, hastalar sık sık ayağa kalkıp, bir miktar yürüyüp tekrar oturabilirler. Buda uzun süre hareketsizlikten kaynaklanan ağrıları azaltmaktadır. Romatizma koltuklarının bir diğer özelliği ise sırtı ve ayağı ayrı ayrı motorla hareket edebilmesidir. Uzun süre televizyon karşısında oturan hastalar, isterlerse ayağa kalkmadan kumandada bulunan düğmeye basarak koltuğun ayak kısmını havaya kaldırıp indirebilirler. Buda hastaların diz eklemlerine hiç ağırlık gelmeden hareket ettirmelerini sağlamaktadır.

Birçok romatizma hastası aynı zamanda yaşlı veya başka hastalıkları olan insanlardır. Birçoğu uzun süre oturduklarında, dinlenmek için bir süre yatarak dinlenme ihtiyacı duymaktadır. Örneğin salonda oturduğu yerden kalkarak yatağa gitmek sonra tekrar salona koltuğa gelmek hastalar için çok zor ve yorucudur. Eurostrong hasta koltuklarını kullanan hastalar, gündüz dinlenme ihtiyacı duyduklarında kumandadaki düğmeye basarak hiç kalkmadan oturma pozisyonundan direk yatar pozisyona geçebilmektedirler. İstediklerinde tekrar kumandayla koltuk haline getirebilmektedirler. Hatta televizyon seyrederken veya otururken ayaklarını  havaya kaldırıp, sırtı istediği miktarda geri yaslayabilmektedirler. Elektrikli olan koltuklarımızda bu hareketler sadece bir düğmeye basarak çok kolaylıkla yapılabilmektedir

Koltuklarımız romatizma, romatoid artrit veya osteoporoz hastaları için çok faydalı ve vazgeçilmez bir üründür. Sattığımız birçok romatizma hastası koltuğu aldıklarından sonra hayatlarının çok değiştiği ve kolaylaştığını belirterek, çok memnun kaldıklarını söylemektedirler.